Top Pages Tag: Shqip/Lajme/Blogje Informative

Peshku pa ujë (peshkupaujecom)

Posted on 27th August, 2014 by Antoni


Collapse all

...

This time i`ll share with you a nice, healthy soup , done using some lovely autumn veggies , such as beetroot celery. I find them both very photogenic especially beetroot with its perfect color ingredients for this soup. Albanian supe me selino dhe panxhar permbajtja 3 panxhare te mesem1 selino (me 4-5 kercej brenda)1 qepe e madhe2 qepe te fresketapak uthull balsamikelengu i nje limonivaj ullirikripepipernje buljon pule ose leng nga mishi i zier i pules qeroni dhe prisni ne copa te vogla qepen, selinon dhe panxharin. Lijeni te skuqen pak qepa dhe selino duke i shtuar dhe kripen e piperin. Me tej shtoni dhe panxharin , buljonin ose lengun e pules dhe uthullen balsamike. (nese perdorni leng pule nuk ka nevoje te shtoni me uje, nese jo shtoni pak uje ne supe). Lijeni te zihen dhe pasi te zbuten te gjitha perimet , perdorni mikserin per ta kthyer ne forme pureje. Lijeni disa ore sa te ftohet dhe aromat e saj te perpunohen e perhapen. Pra servirjes mund ti hidhni siper dhe leng limoni , qepet e fresketa dhe pak kos. Ju befte mire!. Nuk kam dyshim qe do jete shum e mire, rrofsh enka. I vetmi problem merak qe kam eshte se pak si shum kontroversjal perzierja e rrepes me lengun e pules. . Panxhar i kuq, rr nj panxhari. Un n uthull e kam qejf. Fiqo, ne vend te lengut te pules perdor nga ato ca quhen ato rruazat e qafes te vicit qe shiten kastile per supe. 1 kocke rruaze ka gjithe ate yndyre. 1 bej ti jo me shume. Nejse une kete panxharin e kuq e shoh vetem si tip sallate. . Je suis avec fiqo, me natyrshem leng mishi te madh apo perimesh. Panxhari i kuq ka aroma toke, trungjesh, kerpudhash, arrash te reja, zemre, pula nuk eshte tragjike mjaftueshem. Sdq kur hyn ti enka ne dere vjen ere e mire dhe behet ngrohte. . Supe me selino, edhe shqiptare. Po shqiptaret 10 vjete kane qe e njohin selinone, e gjysma e marrin per tagji lopesh. Mos flasim per pangjarin, qe nuk e njohin ndryshe vetem se turshi. Do ta provoje kete receten gjithsesi. . Pangjari eshte panxhar. Dhe selino kemi patur, shume te mire si fije bari me shije shume te mire. Shqipot dine te gatuajne mjaft mire. . Po jo mo bulktho, pse vetem turshi panxhari? No-ja ime p. Sh, e ziente panxharin, e coku bente si tip sallate ne dimer. Prere ne feta te holla dmth, dhe e rregullonte me cik vaj ulliri dhe uthull. . Jep ate anthony bourdain te cnn qe shkon ne danimarke te ai kuzhinieri shqiptaro-maqedons. Robt i prenotonin venet te restoranti i ktij robit me nga 4-5 muj perpara. Tha ky rene kur shkoi ne nji park lojrash - nuk kam gjujt me pushke asnjihere ne jeten time dhe- nuk kam ngare najhere makine tani ky robi provoi nja dy pjata me gjethe qe kishte saju ky reneja dhe ngeli i mahnit po mu t me pagunin dhe nuk i fusja ne goje ato barishtet e detit dhe myshkun qe i vuni ktij perpara. Po nji gjo qe m boni pershtypje ishte kur tha pak a shum se ne danimarke duhet te rrish me kembe ne toke pavarsisht sa i famshem je bere se po more kot, nuk ta var mo njeri. Ky eshte mentaliteti ktu - tha. Modestia nuk ka limit, dmth. Shif icik sa pagujne dhe ato kompanite celulare. Per mos te thene ndonje qamet tjeter, se mund te kete rob. . Peshku pa uj sht nj blog kolektiv shqiptar i themeluar n vitin 2003. P r m shum mbi k t faqe dhe sesi mund t merrni pjes edhe ju, lexoni faqen. Nj skandal me p rmasa deri n 12 p r qind t prodhimit t p rgjithsh m komb tar, q tregon se shteti nuk i ka kontrolluar asnj her koncesionar t edhe pse ky sht nj nga kushtet m t forta ligjore. P r shkak t deklarimit t shpenzimeve marramend se, t cilat si po tregojn faktet nuk jan verifikuar asnj her nga albpetrol , deri m sot asnj ra prej kompanive koncesionare nuk ka paguar qoft edhe nj lek tatim fitimi n buxhet. P r shpenzimet e pretenduara (1. 5 milliard dollar) kompanit koncesionare nuk kan asnj fatur q t mb shtesin k to shpenzime. . Kodi i etik sinonim i kryeministrit edi rama pasi ky i fundit i detyroi ministrat e vet t n nshkruanin se pranonin t mb shtesnin kryeministrin n do situat , pavar sisht se far mendonin. Pas k saj, ministrat filluan t i thon nj ri-tjetrit kujdes kodin e etik s, m b rtiti kodi i etik s, kodi i etik nuk sht dakord me far un mendoj, kodi i etik mund t m pushoj nga puna. Pazari i gj gjall sinonim p r kuvendin e shqip ris dhe shitblerjet e deputet ve t t ashtuquajtur opozit nga e ashtuquajtura maxhoranc. U krijua nga fatmir mediu kur lsi i bleu nj deputet biznesmen n tetor 2013. . N nj shkrim t fundit mustafa nano ankohet p r v mendjen q publiku i kushton spektaklit dhe jo luft s v rtet ndaj korrupsionit. Sipas nanos t gjith t rhiqen ve nga fabula konspirative kush po ia fut gjik s? Pse gjika i pari? Far do ndodh m pas? Dhe kjo shpjegohet pari me mosbesimin q ekziston ndaj institucioneve dhe dyti me faktin q korrupsioni p r ne, p rpara se t jet nj palav p r t u d nuar, sht nj spektak l politik p r t u shijuar. Por n fakt sht vet nano dhe dhjetra analist t e r s tij q e ndyjn lajmin me t tilla p rsiatje an sore dhe pa kurrfar thelbi. . Rast sisht ndesha n librin m kujtohet, t ylli demnerit, tek sh tisja n nj librari, edhe pse kisha d gjuar p r t dhe, tani q e lexova, e mbaj p r nj nga librat m t mira t zbuluar prej meje k t vit, dhe jo vet m n shqip. Sht nj tekst kujtimesh t lir ta, t pastrukturuara, ku autori i ofron lexuesit pamjet, zhurmat, aromat, shijet, z rat dhe personazhet e f mij ris dhe rinis tij n tiran n e viteve 1960-1970. . E kuptova doktor. Tumor. Agresiv. Shiko kjo q po p rkthen sht vajza ime e madhe. Kam koh ta shoh si do shkoj n nj rrug q ka nisur? Kam edhe t vogl n merak. M ngelen aq vjet sa t g zoj p r t? N n karakteristike shqiptare. Shikimi im ishte gati k rc nues, jo qortues. Kurse mjeku italian buz qeshi profesionalisht, si edhe e kuptova m von e m qart. . Nj sht pi mallrash shpejti do t ngrihet mbi themelet e sht pis vjet r t humanistes dhe nobelistes shqiptare n na tereza. Nj reportazh special i televizionit al jazeera , p rshkruan se si qyteti i lindjes humanistes shiti vendin ku gjendej sht pia e familjes bojaxhiu. Me k t veprim shuhet edhe prona e fundit e familjes humanistes gonxhe bojaxhiu n na terez s. Shpejti do t largohet edhe pllaka p rkujtimore q vazhdon t q ndroj pasi do t nisin punimet p r nd rtimin e nj qendre tregtare. . Kryetari i bashkis vlor s, shp tim gjika merret i pandehur p r akuz n e falsifikimit t lejeve t nd rtimit t dy godinave nj ra n lagjen pavar sia dhe tjetra n bulevardin q ndror vlor -skel , n af rsi t teatrit petro marko , n v ndin e quajtur tre rasat. Lajmi u b publik nga florinda ballauri, drejtoresh e kabinetit t prokurorit t p rgjithsh m, adriatik llalla n nj deklarat p r shtyp. . N nj artikull t dat 25 tetor, portali i lajmeve norvegjeze tnp. No raporton se k shilli i sigurimit i okb-s i ka k rkuar shqip ris q t hapi dyert p r qindra ton l nd kimike luftarake nga siria. Qeveria e shqip ris nuk e ka marr vendim n lidhje me k rkes n n fjal. Nd rkoh , aleanca kund r importimit t plerhrave ka b r njoftimin e m posht m p r shtyp. . Policia e shtetit do t publikoj gjendjen e rendit dhe siguris publike n vend do muaj n nj bultein t posa m. Buletini i muajit tetor, q i referohet periudh 17 shtator-17 tetor, tregon p r nj evidentim t 80 veprave penale do dit. Nj shif r e lart jo vet m p r evidentimin e tyre, por edhe sasin e krimeve q kryhen n territorin shqiptar do dit. . Mbyllje te websiteve per bastet online ne vend dhe strategji daljeje per aktivitetin e lojerave te fatit qe respektojne ligjin, lenie kohe ne dispozicion per te gjitha keto biznese, nga te cilat nuk do te fitohet gjithe jeten, pasi shqiperise nuk i duhet kumari. Keshtu ka deklaruar kreu i qeverise edi rama, ne nje dalje per mediat, ne mbyllje te mbledhjes se sotme te qeverise. Ai ka perseritur angazhimin e tij dhe qeverise qe drejton per lufte pa kompromis ndaj krimit ekonomik. . Shif icik sa pagujne dhe ato kompanite celulare. Per mos te thene ndonje qamet tjeter, se mund te kete rob. . Peshku pa uj sht nj blog kolektiv shqiptar i themeluar n vitin 2003. P r m shum mbi k t faqe dhe sesi mund t merrni pjes edhe ju, lexoni faqen. Nj burokrat nuk sht domosdoshm risht nj njeri i fjal s, artikulimi, n se e ka, sht nj plus. K rkohet prej tij nj njohje ose ekspertiz e fush n t cilin ai ose ajo ka marr p rsip r t menaxhoj , drejtoj e t tjer. Kjo sht nj domosdoshmeri. Shif icik sa pagujne dhe ato kompanite celulare. Per mos te thene ndonje qamet tjeter, se mund te kete rob. . Peshku pa uj sht nj blog kolektiv shqiptar i themeluar n vitin 2003. P r m shum mbi k t faqe dhe sesi mund t merrni pjes edhe ju, lexoni faqen. Parashikimet p r rritjen e ekonomis globale, fondi monetar nd rkomb tar i dha shifren 2. 9%. P r shqip rin fmn ka parashikuar rritje 1. 7% t gdp reale p r vitin 2013, nd rsa p r vitin 2014 parashikon nj rritje 2. 1% per kosov n fmn ka parashikuar rritje 2. 6% te gdp reale p r vitin 2013, nd rsa p r vitin 2014 parashikon nj. . Si shum temena po i b n rama dhe cani fmn-se. E kan harruar porosin q forbsi i dha nanos n vitin 2004 kur do vij ajo dit e bukur, q ta shporrni fmn-n nga shqip ria?! N fillim t ver s, fmn-ja botoj se ky borxh ishte rreth 200 milion euro. Si u dyfishua? Gabim n llogaritje apo d shir q n tiran fmn-ja t hap zyr n q ia mbylli berisha?! Nga ana tjet r fmn-ja i futi k rba kryeministrit berisha kur borxhi publik ishte 60 p r qind. Kryeministrit rama i shton oreksin p r ta ngritur stek n e borxhit deri n 71-73 p r qind t gdp-s. K saj i thon dall ndyshe, ktheje ndryshe?! . Shkruan m. Cela. . Monitor shiten 5. 8 miliard lek obligacione 10 vje are, i lart interesimi i investitor ve, rriten interesat n ankandin e zhvilluar sot p r her t par nga banka e shqip ris , p r llogari t ministris financave, p r shitjen e obligacioneve 10 vje are, me kupon fiks dhe t ndryshuesh m, interesi i investitor ve ka qen i madh, duke b r q dhe normat e kthimit t rezultuara n ankand, t ishin m t larta sesa pritshm rit e financave. Ministria e financave shiti t premten n ankand rreth 5. 8 miliard lek obligacione 10 vje are, me kupon fiks dhe t ndryshuesh m, nd rkoh q k rkesa e investitor ve arriti n rreth 7. 6 miliard lek. Ankandi 10 vje ar me kupon fiksp r ankandin 10 vje ar me kupon fiks, shuma e p rgjithshme e shpallur ishte 4,000,000,000 lek , nd rkoh q shuma e k rkuara arriti n 4. 8 miliard lek. Kuponi indikativ i ofruar nga ministria e financave ishte 8. 70 %. Nga ankandi rezultoi q yield-i maksimal ishte 9. 7% dhe ai minimal 8. 3%, me nj kupon prej 9. 25%, duke qen m i lart sesa pritshm ria e ministris financave. Shuma e pranuar ishte 3. 9 miliard lek. Ankandi 10 vje ar me kupon t ndryshuesh mp r ankandin 10 vje ar me kupon t ndryshuesh m shuma e p rgjithshme e shpallur p r shitje ishte 2,000,000,000 lek dhe ajo e k rkuar 2. 75 miliard lek. Kuponi ishte 6. 81% dhe interesi p r vitin e par 2. 75 %. Shuma e pranuar n ankand ishte 1. 85 miliard lek. . Shif icik sa pagujne dhe ato kompanite celulare. Per mos te thene ndonje qamet tjeter, se mund te kete rob. . Peshku pa uj sht nj blog kolektiv shqiptar i themeluar n vitin 2003. P r m shum mbi k t faqe dhe sesi mund t merrni pjes edhe ju, lexoni faqen. .
See more: http://www.peshkupauje.com

Collapse all

Related Tags

Posted on 27th August, 2014 by Antoni

Latest searches: